Αν θέλετε κάποιοι από εσάs μπορείτε νά μάs στείλετε τα δικά σαs κείμενα στό e-mail:paokfever@yahoo.gr καί εμείs μέ τήν σειρά μαs θά τά αναρτήσουμε…

123

.

Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

ΠΑΟΚ-SKODA Ξάνθη 1-0 (Τελικό)

Στην ίδια (υψηλή) πτήση θεατές. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με σκορ 1-0 την SKODA Ξάνθη στην καυτή Τούμπα, χάρη σε ασύλληπτο σουτ του Βιεϊρίνια και μπήκε με το «δεξί» στην Σούπερ Λίγκα. Ουσιαστική εμφάνιση από τον «Δικέφαλο», ο οποίος «φωνάζει» για το δεύτερο τέρμα του Πορτογάλου, το οποίος κακώς δεν μέτρησε. Δικαιούνται να πιστεύουν ότι άξιζαν κάτι παραπάνω οι Ακρίτες, αφού κόντραραν στα ίσια τους Θεσσαλονικείς, έχοντας και δοκάρι σε κεφαλιά του Καζάκη.

90+5' Τέλος της αναμέτρησης.

90+3’ Σουτ του Μαρσελίνιο έξω από την περιοχή με τον Φωτάκη να διώχνει πάνωστη γραμμή

90' Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Αρίας.

86' Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι.

85’ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος στη θέση του Πόι.

84' Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια.

83’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρ στη θέση του Γεωργιάδη.

82' Ο Βιεϊρίνια ύστερα από μεταβίβαση του Αθανασιάδη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο επόπτης όμως υποδεικνύει τον Αθανασιάδη σε θέση οφσάιντ.

80’ Ο διαιτητής κ. Θάνος διέκοψε το παιχνίδι για δύο λεπτά εξαιτίας υβριστικών συνθημάτων από την εξέδρα.

75’ Σουτ του Φωτάκη μέσα από την περιοχή, φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της Ξάνθης.

74’ Κάρτα στον Μπαλάφα για φάουλ πάνω στον Μαρκόφσκι. Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη, στα όρια της αντίπαλης περιοχής… Απογοητευτικό σουτ από τον Πόι.

71’ Αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για την Ξάνθη, η μπάλα στα πόδια του Μαρσελίνιο, ο οποίος κάνει τη χειρότερη επιλογή αφού αντί να ψάξει κάποιον συμπαίκτη του προτίμησε να πάρει πάνω του την προσπάθεια σουτάροντας από δύσκολη θέση, χωρίς να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ.

68' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι αντί του Βασιλακάκη.

67' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια βγάζει κάθετη για τον Αθανασιάδη, ο οποίος βγαίνει φάτσα με το τέρμα, αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Βιβιάνι.

63’ Κούρσα του Φωτάκη από το κέντρο, προχωράει αρκετά, βρίσκει χώρο και σουτάρει, σε ετοιμότητα ο Βιβιάνι.

60' Ο Αρίας κρατά από τη φανέλα τον Μαρσελίνιο και βλέπει την κίτρινη κάρτα.

57’ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βλαχοδήμος περνά στην θέση του Σουάνη.

55’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Καλά οργανωμένη επίθεση του «Δικεφάλου», ο Έτο βλέπει αμαρκάριστο τον Γεωργιάδη στην μικρή περιοχή, αυτός σουτάρει στην κίνηση, ωστόσο ο Βιβιάνι πέφτει και επεμβαίνει εντυπωσιακά.

49’ Μακρινό φάουλ του Λίνο, περνά από πολλά σώματα η μπάλα και καταλήγει στην αγκαλιά του Βιβιάνι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1’ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Κίτρινη και στον Έτο για φάουλ στον Μαρσελίνιο.

38’ Σκληρό φάουλ στον Βιεϊρίνια από τον Βασιλακάκη, ο οποίος παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.

36’ Δοκάρι για την Ξάνθη! Ο Μπέρτος κάνει σέντρα από δεξιά, ο Καζάκης σηκώνεται και πιάνει την κεφαλιά, στη ρίζα του δεξιoύ δοκαριού η μπάλα!

30’ Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη, το εκτελεί ο Εντιμάρ, πέφτει και διώχνει με γροθιές ο Κρέσιτς.

17’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σουάνης βρίσκει στην περιοχή τον Καζάκη, αυτός πιάνει το σουτ, με τον Μαλεζά να διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή.

10' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίνο, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

9' Ο Βάλλας μπορεί να σταματήσει μόνο με φάουλ τον Βιεϊρίνια, κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των Ακριτών.

7' Αντιδρά άμεσα η Ξάνθη! Ο Σουάνης γύρισε παράλληλα από δεξιά, ο Μαρσελίνο πιάνει ένα «γεμάτο» σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Κρέσιτς βρίσκεται σε ετοιμότητα, πέφτει και διώχνει.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Ο Βιεϊρίνια αποφεύγει ωραία τον Ντάνι, βρίσκει χώρο, εξαπολύει ένα κεραυνό από το ύψος της περιοχής και δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Βιβιάνι!

1' Στη σέντρα η Ξάνθη. Ξεκίνησε το παιχνίδι!

Με φόρα από την πρόκριση στους ομίλους του Europa League ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας την SKODA Ξάνθη.

Σε 21 παιχνίδια στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έχει 16 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες. Τα γκολ είναι 38-13 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Εκτός πλάνων για τον ΠΑΟΚ οι ανέτοιμοι Λαζάρ, Ίβιτς, Τσιρίλο και οι τιμωρημένοι Κοντρέρας και Πάμπλο Γκαρσία.

Δύο βασικές απουσίες για την Ξάνθη, με τους Φλίσκα και Ντίκα να μένουν πίσω λόγω τραυματισμών.