Αν θέλετε κάποιοι από εσάs μπορείτε νά μάs στείλετε τα δικά σαs κείμενα στό e-mail:paokfever@yahoo.gr καί εμείs μέ τήν σειρά μαs θά τά αναρτήσουμε…

123

.

Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Οταν ο ΠΑΟΚ σκοράρει…

Η νίκη με 6-0 επί της Καλλιθέας καταγράφεται στα βιβλία της ιστορίας ως μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες του ΠΑΟΚ στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, δεν είναι όμως και η μεγαλύτερη… Είχε προηγηθεί το εντυπωσιακό 11-0 που πέτυχε ο «Δικέφαλος» στις 18 Οκτωβρίου 1959 επί της Ατλαντίδος, που παραμένει ένα ακατάρριπτο επίτευγμα μέχρι και σήμερα. Για την α’ φάση του κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΟΚ είχε φιλοξενήσει στο γήπεδο της Τούμπας την ομάδα από την Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης, μία εβδομάδα πριν από την ιστορική πρεμιέρα της Α’ Εθνικής κατηγορίας και ήταν καταιγιστικός. Πέτυχε 11 γκολ με σκόρερ τους: Κιουρτζή (5 γκολ), Κουϊρουκίδη (3 γκολ), Λέναδρο (2 γκολ) και Τσίντογλου (1 γκολ). Οι 10 μεγαλύτερες νίκες του ΠΑΟΚ στο θεσμό του Κυπέλλου: ΠΑΟΚ – Ατλαντίς Θεσσαλονίκης 11-0 (1959/ 60) ΠΑΟΚ – Ενωση Χαλάστρας 10-0 (1958/ 59) ΠΑΟΚ – Νεάπολη Θεσσαλονίκης 9-1 (1952/53) Λαμία – ΠΑΟΚ 1-9 (1984/85) ΠΑΟΚ – Κεραυνός Θεσσαλονίκης 8-1 (1959/60) ΠΑΟΚ – Ομόνοια Σίνδου 8-0 (1961/62) ΠΑΟΚ – Μουδανιά 7-2 (1973/74) ΠΑΟΚ – Αρίων 7-1 (1967/68) ΠΑΟΚ – Αναγέννηση Καρδίτσας 7-0 (1982/83) ΠΑΟΚ – Καλλιθέα 6-0 (2012/13) ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΡΕΚΟΡ Με τα πέντε γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καλλιθέα ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ των πέντε γκολ σε ένα 45λεπτο, που είχε σημειώσει την περίοδο 1974-75 επί της Καστοριάς. Τότε, οι Σαράφης (2), Κερμανίδης (2) και Κούδας είχαν πετύχει τα πέντε γκολ του «Δικεφάλου», που τελικά επικράτησε με 7-1 της Καστοριάς, σκορ που παραμένει η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο πρωτάθλημα, μαζί με το 7-1 επί της Καλαμάτας την σεζόν 2001-2002.