Αν θέλετε κάποιοι από εσάs μπορείτε νά μάs στείλετε τα δικά σαs κείμενα στό e-mail:paokfever@yahoo.gr καί εμείs μέ τήν σειρά μαs θά τά αναρτήσουμε…

123

.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Δόξα Δράμας- ΠΑΟΚ 0-2

Απέναντι σε μια ομάδα που δε θα έπρεπε να βρίσκεται στη Σούπερ Λίγκα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να φτάσει στη νίκη. Επικράτησε εύκολα 2-0 της Δόξας Δράμας στο Καυταντζόγλειο παίζοντας υποφερτό ποδόσφαιρο μόνο για λίγα λεπτά. Όσο έπρεπε δηλαδή...
Ο ΠΑΟΚ ήταν μέτριος στο χθεσινό παιχνίδι. Καλός στο πρώτο όπου και πάλι χωρίς να φορτσάρει πέτυχε τα δύο γκολ, κακός στο δεύτερο όπου έκανε αγγαρεία και απειλήθηκε από την πολύ αδύναμη ομάδα της Δόξας Δράμας.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε τα τελείως απαραίτητα για να πετύχει το στόχο του και αυτά ήταν αρκετά. Είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας και του ρυθμού αν και η επιθετική του ανάπτυξη ήταν αργή και απέναντι σ’ έναν αντίπαλο με πολύ φανερά προβλήματα, έψαχνε το δρόμο προς το γκολ. Ένα γκολ που αν ερχόταν, θα έκανε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα. Όπως και έγινε. Μετά από το κακό πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και αφού έχασε μία καλή ευκαιρία να προηγηθεί, έτυχε το γκολ με τον Σαλπιγγίδη και αφού προηγήθηκε ωραία συνεργασία Λίνο, Βιεϊρίνια.
Η Δόξα Δράμας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν είχε τον τρόπο να τα καταφέρει. Οι μακρινές μπαλιές προς τον Βάντερσον δεν αποτελούσε σοβαρή προσπάθεια να απειληθεί η εστία του Γλύκου και φάνταζε πλέον θέμα χρόνου να φτάσει ο ΠΑΟΚ και σ’ ένα δεύτερο γκολ. Ήρθε και αυτό. Πάλι ο Λίνο έγαλε μια ωραία σέντρα και με κεφαλιά ο Φωτάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έκανε συντήρηση του υπέρ του σκορ γνωρίζοντας πως αποτελούσε ένα σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε συντήρηση δυνάμεων... περισσότερο απ’ ότι ίσως θα έπρεπε. Οι παίκτες του ήταν φανερό πως είχαν έλλειψη διάθεσης να παίξουν μπάλα και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες να πετύχουν και άλλο γκολ. Η Δόξα Δράμας συνέχισε να φανερώνει μόνο αδυναμίες στο παιχνίδι της αλλά σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να πετύχει γκολ και να αγχώσει τον ΠΑΟΚ. Δεν έγινε, όμως αυτό και ο Δικέφαλος έφτασε στην εύκολη νίκη.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1' Άρχισε ο αγώνας
* Με διάταξη 4-2-3-1 ο ΠΑΟΚ. Μπροστά από το Γλύκο, η αμυντική τετράδα αποτελείται (από αριστερά προς τα δεξιά) από τους: Λίνο, Μπαλάφα, Μαλεζά, Έτο. Στο χώρο του κέντρου αγωνίζονται οι Γκαρσία, Λάζαρ, Φωτάκης. Στις πτέρυγες είναι οι Βιεϊρίνια (αριστερά) και Σαλπιγγίδης (δεξιά), με τον Κλάους να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης
3' Σουτ του Πιτσόκου, η μπάλα άουτ
4' Ο Φωτάκης πασάρει στον Βιεϊρίνια, αυτός σεντράρει παράλληλα και προ του Σαλπιγγίδη απομακρύνει σε κόρνερ ο Βάντερσον
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα δεν έχουν σταματήσει να φωνάζουν συνθήματα, ενισχύοντας την προσπάθεια των παικτών του Λάσλο Μπόλονι
* Περίπου 6.000 κόσμος βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο. Πάνω από 4.500 οι οπαδοί του ΠΑΟΚ
13' Ο Μπόλονι δέχεται τις παρατηρήσεις του τέταρτου διαιτητή Τάσου Κάκου γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή Καλογερόπουλο για ένα φάουλ που δε δόθηκε πάνω στον Βιεϊρίνια
14' Μπαλιά του Φωτάκη στον Λάζαρ, ο Ρουμάνος σπάει με το κεφάλι στον Αθανασιάδη, τετ α τετ με το Ρόκα, αλλά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ανοίγει το κοντρόλ του και απομακρύνουν οι αμυντικοί της Δόξας
15' Κίτρινη κάρτα ο Βέρτζος για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βιεϊρίνια
16' Πολύ καλή σέντρα του Γκαρσία, ο Ρόκα κάνει λάθος έξοδο, ο Σαλπιγγίδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
* Η διάταξη της Δόξας Δράμας είναι 3-6-1. Στην αμυντική γραμμή αγωνίζονται οι Τριποτσέρης (αριστερά), Σικαλιάς (δεξιά) και Βέρτζος στο κέντρο της άμυνας. Στα χαφ αγωνίζονται, στα άκρα αριστερά ο Κανακούδης και δεξιά ο Πιτσόκος. Κεντρικοί χαφ είναι οι Αραβίδης, Λίμα, Έρος Γκάμπορ και Λεάντρο με τον Βάντερσον να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης
* Ο Μπόλονι έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Γεωργιάδη, Αρίας και Σταφυλίδη
19' Φάουλ από πίσω του Αραβίδη στο Λάζαρ, ο διαιτητής Καλογερόπουλος χαρίζει την κάρτα στον παίκτη της Δόξας
* Ο Πάμπλο Γκαρσία πάει να εκτελέσει κόρνερ και αποθεώνεται από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ
* Ο κόσμος του ΠΑΟΚ ζητά επιτακτικά ένα γκολ από την ομάδα του "Δικεφάλου"
22' Εξαιρετική έπεμβαση του Μαλεζά πάνω στον Πιτσόκο που έμπαινε καταμέτωπο
23' Καταπληκτική μπαλιά του Λίνο στον Βιεϊρίνια που μπήκε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και σούταρε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρόκα
25' Ο ΠΑΟΚ παίζει σχεδόν μόνιμα από τα δεξιά γιατί φαίνεται ότι η δεξιά πλευρά της Δόξας έχει πρόβλημα
27' ΓΚΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, ανοίγει το σκορ ο ΠΑΟΚ, 0-1. Ο "Δικέφαλος" έβγαλε μια εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Λίνο πήρε την μπάλα από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Βιεϊρίνια με τακουνάκι τροφοδότησε τον Σαλπιγγίδη, αυτός κατέβασε πολύ όμορφα την μπάλα και με δυνατό σουτ με το αριστερό πόδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πανηγύρισε έξαλα το γκολ που πέτυχε, αποθεώθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ, ενώ φώναξαν και ρυθμικά το όνομα του
29' Σέντρα του Λίνο από αριστερά, ο Ρόκα κάνει λάθος έξοδο, όμως, ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα
36' Ο ΠΑΟΚ δείχνει να κρατά εύκολα αυτό το υπέρ του σκορ
* Ο Μπόλονι έχει αλλάξει τους παίκτες που κάνουν ζέσταμα. Πλέον προθερμαίνονται οι Ίβιτς, Γιάννου και Τσιρίλο
39' ΓΚΟΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-2. Ο Βιεϊρίνια πάσαρε με το τακουνάκι στον Λίνο, ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα και ο Φωτάκης με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Ρόκα ήταν εξουδετερωμένος
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ
* Με δύο αλλαγές ξεκινάει η Δόξα Δράμας το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρούτσης και ο Σοϊλέδης παίρνουν τις θέσεις των Πιτσόκου και Σικαλιά
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο
* Ο Κατσαβάκης άλλαξε τους δύο παίκτες από δεξιά. Λογική η αλλαγή του τεχνικού της Δόξας Δράμας, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι από αριστερά με τους Λίνο και Βιεϊρίνια
* Ο Σοιλέδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα τα... ακούει από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, καθώς προέρχεται από τον Ολυμπιακό, πάντως φοράει πράσινα παπούτσια
48' Βαθιά μπάλα, ο Ρόκα βγαίνει στα όρια της περιοχής, υπάρχουν διαμαρτυρίες ότι βγήκε έξω, αλλά ο επόπτης δεν συμφωνεί και δείχνει να συνεχιστεί το ματς
50'΄Σουτ του Λεάντρο, η μπάλα φεύγει άουτ
* Ο Γεωργιάδης και ο Ίβιτς κάνουν ζέσταμα
* Ο Μπόλονι φώναξε τον Ίβιτς στον πάγκο, λογικά θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ
59' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς περνάει στη θέση του Γκαρσία
62' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Κανακούδης για μαρκάρισμα πάνω στον Έτο
63' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να μειώσει το σκορ. Ο Λεάντρο έκανε την κάθετη πάσα στον Βάντερσόν, ο τελευταίος κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
65' Σέντρα του Έτο, ο Αθανασιάδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Ρόκα
68' Ο Μπόλονι φωνάζει τον Γεωργιάδη, ο οποίος θα αποτελέσει τη δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟΚ. Ζέσταμα κάνουν οι Γιάννου και Σταφυλίδης
70' Ο Σαλπιγγίδης μπήκε από δεξιά έκανε το σουτ με το αριστερό, απέκρουσε ο Ρόκα και στη συνέχεια ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα
71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης περνάει στη θέση του Σαλπιγγίδη
72' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον για θέατρο
72' Καλό 1-2 Φωτάκη- Ιβιτς, ο Καλαματιανός μέσος έκανε το αδύναμο σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Ρόκα
75' Τρίτη αλλαγή για τη Δόξα. Ο Κούμπρογλου περνάει στον αγώνα στη θέση του
76' Ο Λάσλο Μπόλονι φωνάζει τον Απόστολο Γιάννου, ο οποίος θα αποτελέσει την τρίτη αλλαγή του ΠΑΟΚ
77' Ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Ρούτσης έκανε τη σέντρα ο Κούμπρογλου έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
78' Κλείνει ο κύκλος των αλλαγών και για τον ΠΑΟΚ. Ο Γάννου περνάει στον αγώνα στη θέση του Αθανασιάδη
80' Ο Έτο κάνει λάθος πάσα στο ένα μέτρο με αποτέλεσμα να φέρει τη δυσαρέσκεια του Μπόλονι
83' Κίτρινη κάρτα στον Λεάντρο γιατί χτύπησε το χέρι του τον Φωτάκη
85' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια κάνει τη βαθιά μπαλιά που βγάζει τετ α τετ τον Γιάννου, ο επιθετικός του "Δικεφάλου" κάνει το πλασέ, όμως, ο Τριποτσέρης απομακρύνει σε κόρνερ πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα της Δόξας
88' Σουτ του Λίνο, η μπάλα φεύγει άουτ
90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+ Σουτ του Ίβιτς, η μπάλα άουτ
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Δόξα: Ρόκα,  Τριποτσέρης, Βέρτζος, Λεάντρο, Βάντερσον, Αραβίδης (75' Κούμπρογλου), Κανακούδης, Λίμα, Πιτσόκος (46' Σοϊλέδης), Σικαλιάς (46' Ρούτσης), Γκαμπόρ
Στον πάγκο είναι οι: Σέρεμετ, Ρούτσης, Κατσικογιάννης, Αμπουμπακαρί, Σοϊλέδης, Κούμπρογλου, Αγγελούδης
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μπαλάφας, Γκαρσία (59' Ίβιτς), Μαλεζάς, Λίνο, Ετο, Φωτάκης, Βιειρίνια, Αθανασιάδης (78' Γιάννου), Λάζαρ,  Σαλπιγγίδης (71' Γεωργιάδης)
Στον πάγκο είναι οι: Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Γεωργιάδης, Τσιρίλο, Ίβιτς, Αρίας, Γιάννου
Εκτός αποστολής έμειναν οι Σνάουτσνερ και Ρομπέρ
ΜΙΚΡΑ- ΜΙΚΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ
14:50 Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες πριν το ματς
14:51 Χέρια ψηλά και όλοι "ΠΑΟΚ" από τους οπαδούς του "Δικεφάλου"
15:00 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και γίνεται η παρουσίαση. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αποθεώνουν την ομάδα του "Δικεφάλου"